share on:

Kimlere aşık olup kimleri sevebiliriz? Aşk ve sevgi kavramı sadece iki insan arasında mı geçebilir? Yapay zekanın duyguları olabilir mi? Bu ve benzer sorulara cevap olarak Her kalıpları yıkarak geleceğe göz ucuyla bakabildiğimiz, alanında nadir Oscar ödüllü bir film olarak arşivlerimizde yerini alıyor. Eğer bilim-kurgu hayranıysanız, romantik ve sakin bir film arıyorsanız bir arada görmeye pek alışık olmadığımız bu iki kategorinin filmini kaçırmamanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Yönetmenlik koltuğunda “The Game” ve “Jackass: The Movie” gibi ünlü filmlerin arkasında Spike Jonze olan, Her bizlere Joaquin Phoenix’in mükemmel oyunculuğu, Scarlett Johansson’ın seslendirmesi ile bir yapay zeka ile bir insanın yaşadığı asistanlıktan aşka dönüşen sürükleyici bir hikaye izletiyor. Seslendirme sanatçısı olan “Artt Butler” sizleri sanki yaşıyormuşsunuz gibi geleceğin Los Angeles atmosferine sokacak, uzun bir süre etkisinde kalacağınız ve sonraları isimlerini arayacağınız müziklerin şölenine maruz kalacaksınız.

Konusuna gelecek olursak; Yakın geleceğin Los Angeles’ında eşinden yeni ayrılan Theodore Twombly’in gelecekte nadir bulunan ve azalmış el yazımı mektup yazarlığı yaptığı yalnızlığından ve depresyonundan dolayı yaratıcılık konusunda sıkıntı çeken bu adamın karşılaştığı bir teknoloji reklamı ile birlikte tanıştığı bir yapay zeka işletim sistemi olan Samantha’nın yeni başlayan hayatında Theodore’ın hayatına girmesi ve daha önce hiç sormadığı sorularla baş başa kaldığı, hayatına yeni giren bu yapay zeka ile geçirdiği garip ve etkileyici bir hikayeyi anlatıyor.

Ayrıca alt metinde insanların gelecekte yalnızlaşması ve insanların birbirlerinden kopmasının ne gibi sonuçlar yarattığını anlatan bu yapım İmdb’den alması zor sekiz ve üzeri bir puan almış, 2013’te 25’ten fazla ödül almıştır. Kendinize ayıracağınız iki saatlik bu filmde zamanın nasıl akıp geçtiğini anlamayacaksınız. Hemen kola, çekirdek ve patlamış mısırlarınızı kapıp ekran başına geçin. İyi seyirler.

Leave a Response