share on:

 

Film sektörü küresel dünyamız içinde gelişen bambaşka bir sektör. Ve bu noktada artık yepyeni bir dünyanın kapıları aralıyoruz. Lumière kardeşlerin devrim yaratan buluşuyla hayatımıza merhaba diyen bu alan, artık günümüzde birçok farklı alt başlık altında, kendi bölümlerine ayrılmakta.

Hepimizin kulağına bir yerlerden çalınmıştır: ”Metraj” kelimesi. Peki, bu adını sıklıkla duyduğumuz kelimenin anlamı nedir? Sözlükteki ifadesiyle ”metre yardımı ile ölçmek” anlamına gelen metraj kelimesi, sinema alanında daha çok terminolojik bir ifade olarak yer alıyor. Aslında sözlük anlamına benzer bir anlam taşıyan bu kelime, sinema dünyasında bir filmin uzunluğunu veya kısalığını belirten ölçüt olarak kullanılıyor. Söz konusu alanı ”kısa metrajlı film” ve ”uzun metrajlı film” olmak üzere başlıca iki gruba ayırabilmek mümkün. Bizim bu noktada ele alacağımız alan ise ”kısa metrajlı filmler”. Yani bir diğer -genel- anlamıyla ”kısa filmler.‘’

Kısa film yapım aşamalarından özet bir şekilde bahsetmeye çalışırsak, öncelikle bu alanı ”yapım öncesi, çekim öncesi, çekim aşaması, çekim sonrası ve yapım sonrası” olmak üzere birçok alt başlığa ayırabiliriz.

Kısa film aşamasında filmin konusuna karar verildiği yapım öncesi dönem başlangıç basamağıdır, bu filmin oyuncu seçiminin ve araştırmalarının yapıldığı vakit olarak da bilinir. Daha sonraki aşamalarında ”set” olarak adlandırdığımız film ekipmanları kurulur ve çekim planı hazırlanır. Hazırlanan film senaryosunun çekimleri yapıldıktan sonra film sahnelerinin seçimi, ışık, ses, müzik gibi kavramların devreye girdiği ”kurgu” süreci başlar. Bu süreç de başarıyla tamamlandığı vakit tüm evreleri tamamlanan kısa filmin basım ve dağıtım planlaması yapılıp, gösterime giriş süreci hazırlanır.

Kısa film çekerken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da hikâyenin akıcılığı ve yalınlığı olarak karşımıza çıkar. Senaryo süresince anlam bütünlüğünün korunmasına gayret edinilmeli ve abartılı üsluplardan kaçınılarak konu bütünlüğü sağlanmalıdır.

Omur

Omur

Bazen samimi, bazen cana yakın, bazen de agresif. Grafik Tasarım öğrencisiyim. 21 yaşındayım. Asosyal değilim :) Üşengeç kimliğimle tanınırım. Hayattan 3 kuruşluk zevk almak için her türlü aksiyonu yaşayabilirim ..

Leave a Response