share on:

Hiç kuşkusuz ki teknolojinin de gelişmesi ile birlikte birçok farklı etkenler, beraberinde stres faktörüne neden olabilmekte ve hatta stresin süreklilik kazanmasına dahi yol açabilmektedir. Bu bakımdan günlük yaşamda özellikle süreklilik kazanmış stres faktörü fark edilmesi durumunda bireylerin ilk olarak ilgili doktora başvurması gerekmektedir. Aksi durumda kronikleşen stres faktörü ile maalesef ki yaşam boyu mücadele etmek zorunda kalınabilmektedir.

Strese Neden Olan Başlıca Unsurlar İse Şunlardır;

İşe Yetişme Telaşı

  • Strese neden olan en belirgin faktörlerden biri işe yetişme telaşıdır. Özellikle de özel sektör alanlarında çalışan bireylerde görülebilen bu durum, beraberinde bireylerin nadiren de olsa kronik stres faktörüne maruz kalabilmesine neden olabilmektedir.

İş Hayatında Başarısızlık

  • Strese neden olan belirgin faktörlerden biri de iş hayatında yeteri kadar verim alınamamasıdır. Özellikle özel sektör alanlarında meydana gelebilen bu olumsuz durum, beraberinde firma çalışanlarının ve firma yöneticilerinin ciddi anlamda strese girmesine neden olabilmektedir.

Önemli Sağlık Sorunları

  • Strese neden olan belirgin faktörlerden biri de geçirilen ciddi sağlık sorunlarıdır. Örneğin, hiper tansiyon, diyabet ve yüksek kolesterol gibi sağlık sorunları, beraberinde bireylerin strese girmesine de neden olabilmektedir.

Bazı Psikolojik Rahatsızlıklar

  • Stres faktörüne neden olan faktörlerden biri de hiç kuşkusuz ki bazı psikolojik rahatsızlıklardır. Özellikle aksiyete bozuklukları ve anti sosyal kişilik bozukluğu gibi psikolojik sorunlar, beraberinde bireylerin zaman zaman stres faktörüne de maruz kalabilmesine de neden olabilmektedir.

Hareketsiz Yaşam Tarzı

  • Strese neden olan belirgin faktörlerden biri de hareketsiz yaşam tarzıdır. Günlük egzersiz çalışmalarının yapılamaması, gün boyu uzun süreli olarak hareketsiz kalınması, genel sağlığı ciddi anlamda tehdit edebildiği gibi aynı zamanda bireylerin genellikle stres faktörüne maruz kalabilmesine de neden olabilmektedir.

Kötü Beslenme Alışkanlıkları

  • Strese neden olan faktörlerden biri de kötü beslenme alışkanlıklarıdır. Bireylerin, 24 saatlik zaman dilimi içerisinde öğün atlaması veya hiç öğün almaması, stresin meydana gelmesi açısından yeterli bir sebep olarak kabul görmektedir.

Obezite Hastalığı

  • Strese neden olan başlıca faktörlerden biri de obezite hastalığıdır. Yapılan bir araştırma sonucunda bu hastalığa maruz kalanların büyük bir bölümünde günlük olarak stres faktörü görüldüğü gözlemlenmiştir.

Sigara Ve Alkol Kullanılması

  • Stresin belirgin nedenlerinden biri de sigara ve alkol kullanılmasıdır. Genel sağlık açısından da ciddi anlamda riskler doğuran sigara ve alkol maddeleri, ruhsal bakımdan depresyona zemin hazırlayabildiği gibi aynı zamanda kronik stres faktörüne neden yol açabilmektedir.

Strese Maruz Kalınmaması Açısından Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Strese maruz kalınmaması açısından dikkat edilmesi gerekenler, elbette ki strese neden olan faktörlerden uzak durulmasıdır.
  • Ayrıca stresin kontrol altına alınabilmesi açısından da bireylerin öncelikle kişisel gelişim uzmanından veya psikiyatri doktorundan destek talep etmesinde de faydalar bulunmaktadır.

 

Leave a Response