share on:

Türkiye’de bir çok kişinin sıkıldığı ve bıtkınlık derecesine gelen yandaş ve karşıt görüşlü gazetelerden bahsetmek istiyorum. Özellikle yandaş gazetelerin fütursuzca, İktidarı destekleyen haberler yapması, bu uğurda yalan haberlere bile başvurması, yalan olduğu anlaşıldığında haberi internet sitesinden kaldırması Türkiye’de oldukça sık rastladığımız kurgulardandır. Yahu sen koskoca gazetesin, bin kişi de olsa bir kitlen var, Bu düpedüz ahlaksızlıktır yani. 3 kişiyi de kandırsam kardır mantığı, Türkiye’de yine sık rastlanılan, ve sonu gelmeyecek durumdur.

Adaletin, Hukuğun ve savcıların ne yazıkki işlemediği ülkemiz de, bu tarz numunelerin boy göstermesi oldukça normal karşılansa da bana hiç normal gelmiyor açıkçası. Bu kadar kolay bir şekilde, insanlar da algı oluşturmak, hangi gazeteden okusam mantığı hiç doğru değil. Yalan haber yapan sitelere orantısız cezalar gelmeli. Bu şekilde, herkes elini kolunu sallaya sallaya haber sitesi açıp, insanlar üzerinde belli algı algoritmaları kuramamalı. Çünkü bu şekilde herkes belli kitlelere ulaşmış Facebook sayfalarını satın alıp, iki dandirik haber sitesi ile çok rahat bir şekilde 1 saatlik de olsa bir gündem oluşturabiliyorlar.

Gelelim karşıt görüşlü gazetelere. Buna da karşıyım abi. Sırf iktidar karşıtı haberler yapıp, iyi yönlerini duyurmaması da insanları yine 2 farklı internet gazetesi okumaya teşvik ediyor. Yani ben isterim ki, evet iktidarın kötü yanlarını korkusuzca yazsın, iyi yanlarını da düşünerek yazsın zaten okuyucu aptal değil, iyiyi ve kötüyü kavrayabilecek potansiyel de.(Sözüm meclisten dışarı)

Gel gelelim ki Türkiye’de de bu tarz bir sistem yürüdükçe karşıt görüşlü internet sitelerinin de çoğalmasını haklı buluyorum bir taraftan. Sonuçta orta da bir baskı var ve insanlar seslerini bir şekilde çıkartmak istiyor. Bu da bu tarz haber sitelerinin, okuyucu kitlelerinin birleşmesi ile oluyor. Netice de taraf olmayan bertaraf olur mantığının ağır bastığı bir ülke de yaşadığımız için insanlar artık etnik kökenleri, dilleri, dinleri, hatta cinsel eğilimleri dışında bile siyasi partiler olarak da bir bölünmeye gidiyor.

 

Omur

Omur

Bazen samimi, bazen cana yakın, bazen de agresif. Grafik Tasarım öğrencisiyim. 21 yaşındayım. Asosyal değilim :) Üşengeç kimliğimle tanınırım. Hayattan 3 kuruşluk zevk almak için her türlü aksiyonu yaşayabilirim ..

Leave a Response